Biudžetinė įstaiga
Parko g. 14, 31139 Visaginas
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Kodas 188711925
Tel. (8 386) 60 246
Faks. (8 386) 31 286
El. p. visaginas@visaginas.lt

Lietuviškai English Russian
Spausdinti
Tarybos posėdžių transliacija
Naujienos
LEGIONELIOZĖS PROFILAKTIKA – SVARBU

Legioneliozė – tai ūminė infekcinė liga, ji būna 2 formų: pirmoji - Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, kosulys, pneumonija ir antroji - Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos. Pagrindinis legionelių dauginimosi šaltinis yra vanduo. Žmogus legionelioze užsikrečia įkvėpęs vandens aerozolio su legionelėmis (pvz., dušo patalpose). Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Neužsikrečiama ir nuo sergančio žmogaus.


Legionelės aplinkoje plačiai paplitusios: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20 - 45ºC, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 60ºC legionelės nesidaugina, bet išlieka gyvybingos. 66 temperatūroje – žūva. Todėl objektuose, kur yra potencialių legioneliozės rizikos veiksnių (sporto klubai, apgyvendinimo paslaugų veikla, pirtys, baseinai) kas 3 mėnesius karšto vandens tiekimo sistemoje vandens temperatūra turi būti profilaktiškai pakeliama iki ne žemesnės kaip 66 °C temperatūros ir išlaikoma ne trumpiau kaip 25 min. Aukščiau išvardintų paslaugų teikėjai ne rečiau kaip vieną kartą per metus turi atlikti geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti. Vykdant periodinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę apgyvendinimo, sporto klubų, pirčių, baseinų paslaugas teikiančiuose objektuose, visuomenės sveikatos saugos specialistai tikrina, ar kontroliuojami objektai atlieka geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti (ne rečiau vieną kartą per metus). Jeigu paslaugas teikianti įmonė dirba tik tam tikru metų laiku, tyrimas privalomas atlikti prieš paslaugų teikimo pradžią. Papildomi vandens tyrimai atliekami, kai vandens tiekimo sistema pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos ar remonto, kai diagnozuojami paslaugų vartotojų susirgimai legionelioze. Jeigu 1 l vandens randama daugiau nei 1000, bet mažiau nei 10000 legionelių, turi būti patikrinama vandens tiekimo sistema, nustatoma galima vandens taršos priežastis ir šaltinis. Jeigu 1 l vandens randama daugiau nei 10000 legionelių, turi būti patikrinama vandens tiekimo sistema, nustatoma galima vandens taršos priežastis, šaltinis, vandens tiekimo sistema valoma ir nukenksminama. Atlikus vandens tiekimo sistemos valymą ir nukenksminimą, atliekamas vandens mikrobiologinis tyrimas legionelėms nustatyti.
Legioneliozės sukėlėjas gali būti nukenksminamas terminiu būdu arba dezinfekuojant autorizuotais biocidais. Terminis būdas – kuomet visoje karšto vandens sistemoje pakeliama temperatūra iki 66° C ir laikoma 25–30 minučių, po to atsukus visus čiaupus ne trumpiau kaip 5 min. plaunami visi sistemos vamzdžiai. Šie darbai turi būti atliekami naktį, vandens vartotojai įspėjami, kad bus vykdomi dezinfekcijos darbai, iškabinami skelbimai su užrašu „Nenaudoti vandens – atliekama dezinfekcija“ ar pan. Po terminio apruošimo vanduo ataušinamas iki 55°C ir tiktai tada galima jį naudoti. Cheminio nukenksminimo būdai (vandens chloravimas arba automatinės biocidų dozavimo sistemos naudojimas). Į vamzdyną įmontuota automatinė dozavimo sistema į pritekantį vandenį nuolat įterpia mažus biocido kiekius ir užtikrina nuolatinę dezinfekciją. Po dezinfekcijos ir praplovimo procedūrų vamzdžiuose dažniausiai nebelieka legionelių bakterijų, tačiau tuo reikia įsitikinti ištiriant vandens mėginius akredituotoje laboratorijoje.
Legioneliozės profilaktika - tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kt. sistemų tinkama priežiūra. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos, reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus. Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija: turi būti palaikoma 50–60ºC karšto vandens temperatūra; šalto vandens temperatūra neturi siekti 25ºC; neleisti vandeniui užsistovėti sistemose; ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

NVSC prie SAM Utenos departamento Visagino skyriaus
vyresnioji specialistė
Teresa Sveikauskienė

TwitterAtgal Spausdinimo versija Archyvas
Komentarų sąrašas (0)
 Prisijungimas gyventojams

MUS RASITE ČIA
                                                          Miesto schema 

RENGINIŲ
KALENDORIUS
P A T K Pn Š S
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272801020304
Vasaris
    2018     
 
NAUJIENŲ
PRENUMERATA
Įveskite savo el. pašto adresą:
Įveskite paieškos raktinį žodį:
VARTOTOJŲ
STATISTIKA
Iš viso apsilankė: 15443879
Šiandien apsilankė: 17329
Dabar naršo: 52

 

 
© Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos.
Sprendimas: Idamas. Naudojama Smartweb sistema