Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Išmokas tėvams, kurių pajamos sumažėjo per pandemiją, siūloma skaičiuoti palankiau

Pandemijos metu darbdaviui paskelbus prastovas darbuotojams, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos gali sumažėti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo tėvams, kurių draudžiamosios pajamos dėl prastovų per pandemiją sumažėjo, išmokas skaičiuoti palankiau. Minėtos išmokos būtų apskaičiuojamos iš laikotarpio, buvusio iki pirmo karantino paskelbimo. Tai galiotų ir dirbantiems savarankiškai, kurių pajamos sumažėjo dėl veiklos apribojimų.

„Pandemijos iššūkiai neišvengiamai palietė visus šalies gyventojus, dalies jų pajamos sumažėjo. Tikimės, kad mūsų siūlymas palankiau skaičiuoti išmokas tėvams, kurių pajamos per pandemiją sumažėjo, nuo finansinių sunkumų apsaugos šeimas su mažais vaikais“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Nuo pirmo karantino pradžios prastovose darbuotojai vidutiniškai praleido 28 dienas. Ministerijos paskaičiavimais, pavyzdžiui, jei vidutinį darbo užmokestį uždirbanti nėščia darbuotoja prastovose praleido 28 dienas, motinystės išmoka jai sumažėtų kiek daugiau nei 4 proc. Darbuotojai prastovose praleidus daugiau laiko, atitinkamai prastovų įtaka išmokoms būtų didesnė.
Motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydis paprastai apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas, gautas per 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito mėnesio prieš teisės gauti šias išmokas atsiradimo mėnesį. Pavyzdžiui, įgijus teisę į išmoką 2020 m. birželio 1 d., skaičiuojamos draudžiamosios pajamos, turėtos nuo 2019 m. gegužės 1 d. iki 2020 m. balandžio 30 d.
Siūloma tėvams, kuriems pandemijos metu buvo paskelbta prastova ir prastovos gavimo laikotarpis, ar jo dalis, patenka į išmokos apskaičiavimo laikotarpį, išmokas skaičiuoti iš laikotarpio, buvusio iki karantino paskelbimo. Jiems motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydžiai būtų apskaičiuojami pagal draudžiamąsias pajamas, turėtas nuo 2019 m. vasario 1 d. iki 2020 m. sausio 31 d. Bendra tvarka apskaičiuotą išmoką palyginus su išmoka, paskaičiuota pagal pajamas gautas iki karantino, tėvams būtų skiriama išmoka pagal palankesnį laikotarpį.
Savarankiškai dirbantiems asmenims motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydžiai bus apskaičiuojami pagal nuo 2019 m. vasario 1 d. iki 2020 m. sausio 31 d. gautas pajamas, nuo kurių buvo sumokėtos „Sodros“ įmokos. Bendra tvarka apskaičiuotą išmoką palyginus su išmoka, paskaičiuota pagal pajamas gautas iki karantino, tėvams būtų skiriama išmoka pagal palankesnį laikotarpį.
Jeigu Ligos ir motinystės įstatymo pakeitimams Vyriausybė ir Seimas pritartų, teisę į didesnio dydžio motinystės, tėvystės ir vaiko išmokas įgytų 5 000 išmokų gavėjų, kuriems jau paskirtos mažesnės išmokos, ir apie 5 000 asmenų, kuriems šios išmokos dar tik bus paskirtos.
Dėl pandemijos sumažėjusios motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos būtų kompensuojamos valstybės biudžeto lėšomis. Numatomas lėšų poreikis – apie 8 mln. eurų.


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"