Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Grafikos ir dizaino paroda „Pikakoka“

2023-10-04  17:30 - 2023-10-31
Visagino kultūros centro „Sedulinos“ parodų salė, Vilties g. 5

2023 m. spalio 4 d. 17.30 val. Visagino kultūros centro parodų salėje „Sedulina (Vilties g. 5) bus atidaryta grafikos ir dizaino paroda „Pikakoka. Parodoje bus pristatomi visaginiečio Leonido Lebiodkino sveikimo kelyje po insulto sukurti piešiniai ir jų įkvėpti interjero objektai.

Insulto atrakintas naujas braižas

Žaismingo pavadinimo parodos „Pikakokakūriniai gimė po ligos. Visaginietis Leonidas Lebiodkinas, nuo 1975 m. susiejęs gyvenimą su taikomaisiais menais, sulaukęs pensijos svajojo užsiimti tik laisva kūryba, bet… ištiko insultas. Liga atėmė menininko savarankiškumą ir privertė iš naujo mokytis bazinių dalykų – kalbėti, judėti, o kūrybą nustumti į šalį kaip „beprasmį“ užsiėmimą. Laimei, artimųjų palaikymas vis tik paskatino pasitelkti piešimą kaip pagalbinę reabilitacijos priemonę. Procese paralyžiuotą dešinę ranką pakeitė kairė, o iki insulto būdingą santūrų braižą – spalvingos grafiškos abstrakcijos ir fantastiniai siužetai. Atrodo, kad į laisvę ištrūko slopinta kūrėjo pusė, nepataikaujanti žiūrovo ar užsakovo skoniui. Į sveikimo procesą integravus kūrybinę veiklą, pastebimai pakito ir Leonido emocinė būklė, sparčiau vyko fizinis atsistatymas. Nuo 2022 m. sukurtų kūrinių serija vaizdžiai pademonstruos emocinę reabilitacijos dinamiką – nuo nusivylimo iki džiaugsmo. Kūrinius lydės tarytum užkoduoti ar užsienio kalba parašyti pavadinimai „Jase mime, „Unosog,  „Aotat“… Iš tiesų tai kalbos sutrikimo padarinys. Parodos pavadinimas „Pikakoka taip pat išsprūdo iš Leonido lūpų pasitenkinimui savo darbu išreikšti ir gali būti traktuojamas kaip žodžio patinkasinonimas. 

Įgalinanti kūryba

Ant popieriaus nupieštiems L. Lebiodkino kūriniams dizainerė Sandra Matvejeva suteikė estetiškų ir funkcionalių dizaino objektų kūną. Leonido grafikos motyvais buvo sukurti išraiškingu namų akcentu pretenduojantys tapti kilimas, sienų dekoracija, šviestuvas ir kiti dirbiniai. Į gamybos procesą pasitelkti Visagino meistrai   – Olegas Kliučnikovas, Piotras Belousovas, Reinis Stacevič. Paroda neabejotinai palepins nuo standartinio dizaino pavargusias akis autentiškais objektais su istorija. Dizaino disciplinos integravimas – bandymas sugrąžinti finansinę Leonido nepriklausomybę. Retai viešumoje kalbama, kad po insulto reikalinga ir socioekonominė reabilitacija. Kol kas Leonidas negali savarankiškai užsiimti ankstesne veikla, tad būtinos įgalinančios priemonės. Bendradarbiaujant su dizainere jo kūriniai įgauna įvairialypę formą, todėl turi didesnę tikimybę iškeliauti į kažkieno namus. Ilgalaikėje perspektyvoje projektas „Pikakoka sieks suteikti platformą ir kitoms panašaus pobūdžio partnerystėms tarp dizainerių ir insultą patyrusių žmonių.

Gydomoji meno galia

Atėjusieji pasižvalgyti po grafikos kūrinių ir dizaino objektų parodą, akis į akį susidurs su insulto ir reabilitacijos temomis. Insultą patyrusių asmenų reabilitacija labai priklauso nuo fizioterapijos ir logopedijos, kurios be abejonės yra būtinos, tačiau staigus fizinių gebėjimų praradimas ir įvairių gyvenimo aspektų pokyčiai, sukelia stiprius psichologinius išgyvenimus ir socialinę atskirtį. Kaip su tuo kovoti? Pasaulinėje reabilitacijos praktikoje populiarėja meno terapija, naudojama  palaikyti normalią emocinę būklę, siekiant palengvinti sveikimo procesą bei padėti grįžti į normalų gyvenimą. Tuo tarpu Lietuvos regionuose meno terapijos naudojimas insulto padariniams sušvelninti kol kas yra veikiau išimtis. Pasakodama Leonido istoriją „Pikakoka skatina pasitelkti gydomąją meno galią psichosocialinei reabilitacijai bei pasinaudoti kūrybos potencialu socioekonominei nepriklausomybei atkurti.

Paroda Visagine veiks iki spalio 31 d. liau, lapkričio 7-30 d., paroda keliaus į Zarasų krašto muziejų, o gruodžio 1-30 d. bus eksponuojama Ignalinos krašto muziejuje.

Projektą „Pikakoka iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Visagino savivaldybė. Projektą įgyvendina Visagino lietuvių asociacija „Gimtinės spalvos.Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"